Konditorska industrija Srbije u 10 najvećih preduzeća ostvaruje godišnju proizvodnju tešku oko 120.000 tona u vrednosti od 500 miliona dolara. Više od 150 miliona dolara njenih proizvoda izvozi se na svetsko tržište pa se ostvari i trgovinski suficit sa svetom od oko 50 miliona dolara. Zbog toga je ova grana industrije veoma bitna za Srbiju. Međutim, u svojim zahtevima za unapređenje poslovanja ne nailazi na razumevanje od Vlade Srbije. To je slučaj sa ukidanjem prelevmana na uvoz mleka u prahu, a industriji je godišnje potrebno između šest i sedam hiljada tona ove sirovine koje nema dovoljno na domaćem tržištu, pa se mora uvoziti oko 1.300 tona godišnje. Ovo je najvitalnija privredna grana u Srbiji. Izdržala je sve teškoće koje su pratile privredu zemlje poslednje dve decenije, ali joj sad preti duboka kriza, pa čak i smanjivanje proizvodnje. I u kompaniji Pionir je postalo gorko, a najbolja potvrda je činjenica da su za deset meseci ove godine ostvarili proizvodnju tešku 86.000 tona, što je za deset posto manje u odnosu na isti period prošle godine. Nije dobro što država nema razumevanja za ovu industriju čija je vrednost proizvodnje oko 500.000 evra, a od nje živi oko 250.000 stanovnika Srbije.
Konditorska industrija Srbije u 10 najvećih preduzeća ostvaruje godišnju proizvodnju tešku oko 120.000 tona u vrednosti od 500 miliona dolara.
Više od 150 miliona dolara njenih proizvoda izvozi se na svetsko tržište pa se ostvari i trgovinski suficit sa svetom od oko 50 miliona dolara. Zbog toga je ova grana industrije veoma bitna za Srbiju.
Međutim, u svojim zahtevima za unapređenje poslovanja ne nailazi na razumevanje od Vlade Srbije. To je slučaj sa ukidanjem prelevmana na uvoz mleka u prahu, a industriji je godišnje potrebno između šest i sedam hiljada tona ove sirovine koje nema dovoljno na domaćem tržištu, pa se mora uvoziti oko 1.300 tona godišnje.
Ovo je najvitalnija privredna grana u Srbiji. Izdržala je sve teškoće koje su pratile privredu zemlje poslednje dve decenije, ali joj sad preti duboka kriza, pa čak i smanjivanje proizvodnje.
I u kompaniji Pionir je postalo gorko, a najbolja potvrda je činjenica da su za deset meseci ove godine ostvarili proizvodnju tešku 86.000 tona, što je za deset posto manje u odnosu na isti period prošle godine. Nije dobro što država nema razumevanja za ovu industriju čija je vrednost proizvodnje oko 500.000 evra, a od nje živi oko 250.000 stanovnika Srbije.
Konditorska industrija bi imala i bolje rezultate, kada bi država imala više razumevanja, ali i uticala na smanjenje nekontrolisanog uvoza mnogih proivzoda koji su lošijeg kvaliteta od domaće proizvodnje. Država dozvoljava slobodan uvoz gotovih proizvoda iz ove branše, a istovremeno otežava uvoz sirovina kojih nema na donmaćem tržištu. Država bi trebala da proizvođaće posmatra kao partnere, a ne isključivo kao firme za punjenje budžeta.